Hoppa till huvudinnehåll
SÖN 18 OKT 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
DIGITALISERING 5 APR 2022 · 10:08 4 MIN LÄSNING
PARTNERTEXT FRÅN HOGIA

Hogias 4 råd – inför nya nordiska betalningsinfrastrukturen

Framtidens realtidsekonomi kräver sekundsnabba betalningar och nu övergår Nordens största banker till en gemensam plattform som hanterar överföringar i realtid – syftet är att skapa världens första integrerade betalningsregion.

Betalmarknaden i världen är under stor förändring och vi går emot en realtidsekonomi där behovet av sekundsnabba betalningar är ett krav.

Vi i Norden har redan en av de mest välutvecklade betalningsinfrastrukturerna, men för att fortsätta ligga i framkant behöver den uppgraderas och bli mer effektiv, säker och konkurrenskraftig.

Nordic Payments P27
Hittills har betalningar skett via bankgirot, men framöver kommer Nordens sex största banker att inleda övergången från Bankgirocentralens tjänster till en gemensam plattform som kan hantera betalningar i realtid: Nordic Payments P27. Och år 2023 väntas äldre filformat, som bankgirot, att börja ersättas med den internationella standarden ISO 20022.

Som nytillträdd vd för initiativet P27 vill Paula da Silva lugna dem som idag använder Bankgirots betalningssystem.

– Det är naturligt att känna viss oro för något nytt och okänt. Men det är viktigt att vara medveten om att många av förändringarna till moderna format hade behövt ske även utan P27. Jag hoppas att det även finns en gemensam förhoppning att det framtida betalningssystemet kommer att förenkla vardagen för många som idag arbetar med betalningar.

Ambitionen med det nya systemet är att öppna upp möjligheter som överföring i realtid, valutaöverskridande betalningssystem samt samarbeten mellan bankerna i de nordiska länderna.

Hogias system stödjer det nya filformatet

Frida Gustavsson, kommersiell produktägare på Hogia Fastighetssystem

Hogia har utvecklat en central tjänst som kommunicerar med storbankerna, vilket innebär att samtliga av företagets system, exempelvis Hogia Fastighet Pro samt ekonomi- och lönesystem, har stöd för det nya filformatet i ISO20022.

– Om du som Fastighet Pro-kund har tjänsten bankintegration så kommer transaktionerna automatiskt att visas i systemet. När dessa sedan är avprickade så syns endast relevanta inbetalningar, i exempelvis vår lösning Open Business. Det är en stor fördel, säger Frida Gustavsson, kommersiell produktägare på Hogia Fastighetssystem.

Övergång till iso-formatet – detta bör du göra nu

  1. Kontakta din bank och säkerställ att de kan hantera ISO 20022-formatet. Säkerställ också att du som kund har de tjänster som krävs för att hantera ISO 20022 hos banken.
  2. Håll dig uppdaterad gällande vad övergången till ISO 20022 kommer att innebära för just ditt företagssystem genom att ta del av den information som kommuniceras (är du kund till Hogia rekommenderas du att läsa den information som publiceras löpande på vårt Kundtorg).
  3. Se över bankinställningarna i ditt system och stäm av om övergången till ISO kommer att medföra att några bankuppgifter behöver justeras för både avsändare (ditt företag) och mottagare (leverantör eller anställd).
  4. Om du är en förvaltare och hanterar lön eller utbetalningar åt företag, tänk på att i god tid informera din kund om att de behöver förse dig med företagets bankuppgifter.

P27 – ett gemensamt initiativ av storbankerna

Transformationen till en ny betalningsinfrastruktur drivs av P27 som är ett gemensamt initiativ bestående av Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, OP Group, SEB och Swedbank.

Namnet P27 kommer från företagets mål att förbättra betalningarna för de 27 miljoner invånarna i Norden och ambitionen är bland annat att realtidsbetalningar och betalningar i olika valutor ska bli enklare och mindre kostsamt.

HOGIA

Hogias system för fastighetsförvaltning är en komplett lösning för fastighetsbranschen som hjälper dig ta bättre beslut och ger större möjligheter att utveckla verksamheten. Hogia erbjuder smarta system som sparar tid och pengar åt fastighetsförvaltare.

Molnbaserad plattform – Våra molnbaserade, webbaserade och automatiserade affärslösningar:

Hogia DinHyresvärd
Smidigt och kraftfullt fastighetssystem för stora och små fastighetsbolag. Framtidens förvaltning är här. DinHyresvärd är ett heltäckande, genomtänkt och användarvänligt fastighetssystem som förenklar din vardag. Få bättre överblick samtidigt som du sparar tid och pengar. Allt en fastighetsägare behöver i ett system, helt enkelt.

Öppna API:er
Med smarta integrationer har du alltid tillgång till de senaste lösningarna för modern fastighetsförvaltning.

Hög säkerhet
Känn dig trygg med en lösning som följer säkerhetsstandarder och testas regelbundet för sårbarheter.

100% molnbaserat
Underhållsfritt, fullt tillgängligt i mobilen, alltid uppdaterat med de senaste funktionerna.

Automatiserat och helt utan filer
Glöm hantering av autogirofiler, e-fakturafiler och inbetalningsfiler. Allt sköts automatiskt. Du sparar du tid och får bättre koll.

Hogia OpenBusiness Ekonomi
Digitala fakturaflöden gör bokföringen enklare! Punkt. Med Hogia OpenBusiness går du från analog till digilog eller helt digital. OpenBusiness är Hogias helt webbaserade ekonomisystem, utvecklat för ett digitalt arbetssätt och anpassat för dig som söker effektivitet i vardagen. För den sakens skull har vi placerat systemet i molnet. Fötterna har vi däremot kvar på jorden. Våra rådgivare finns här för dig när du behöver bygga på din kunskap och ta del av vår kompetens.OpenBusiness har nu anpassats ytterligare enligt fastighetsbranschens behov. En av nyheterna i OpenBusiness är automatisk hantering av reducerad moms.

Hogia OpenHR Lön
Enkelt och intuitivt lönesystem i molnet med self-service för medarbetare. Med OpenHR Lön får du full koll på löneutbetalningen. Systemet är användarvänligt med smarta funktioner, och det är lika lätt som snabbt att komma igång. OpenHR Lön är alla lönespecialisters dröm – ett system som gör jobbet lika enkelt som effektivt. Ett medarbetarregister ingår där medarbetaren själv kan uppdatera personuppgifter och där lönespecifikationen finns att hämta i en app.

Kontakt


Mikaela Falk
Bolagschef
mikaela.falk@hogia.se
0303-725628

Läs mer om våra lösningar här

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 25 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra
  2. Årets Städföretag 2019 
  3. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 29 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 590 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde