
Från den 1 juli gäller nya, mer flexibla regler för andrahandsuthyrning av bostadsrätter. Riksbyggen, som avstyrkte förslaget, varnar för att ändringarna riskerar att försvaga bostadsrättsföreningarna och leda till spekulationsköp.
Lagändringarna som trädde i kraft den 1 juli bygger på propositionen ”En mer flexibel hyresmarknad” och innebär bland annat att det blir lättare att få tillstånd för längre andrahandsuthyrning.
Riksbyggen, en av Sveriges största förvaltare, var kritisk i sitt remissvar och menar att de nya reglerna kan underminera bostadsrätten som upplåtelseform.
– Att det i första hand är medlemmarna själva som bor i lägenheterna är avgörande för tryggheten, engagemanget och stabiliteten i föreningen, säger Sofia Berg Horner, chefsjurist på Riksbyggen.
Huvudpunkter i lagändringen
De nya reglerna innebär flera konkreta förändringar för bostadsrättshavare och föreningar:
1. Längre uthyrningsperioder: Tidigare uthyrningsperioder ska endast beaktas om de skett i ”betydande omfattning”, vilket i förarbetena nämns som cirka fem år. Tillstånd från föreningen krävs fortfarande.
2. Tydligare gräns mot inneboende: Om bostadsrättshavaren inte använder lägenheten som sin permanentbostad i ”beaktansvärd utsträckning” (minst 80–100 dagar per år), klassas det alltid som en andrahandsupplåtelse som kräver tillstånd.
3. Utökad privatuthyrning: Lagen om uthyrning av egen bostad (privatuthyrningslagen) kan nu tillämpas för uthyrning av två bostäder, mot tidigare en.
Risk för spekulation
Riksbyggen befarar även att ändringarna kan leda till en överhettad andrahandsmarknad.
– Det är viktigt att undvika förändringar som kan riskera att leda till spekulationsköp eller att personer som har svårt att komma in på bostadsmarknaden får betala oskäliga hyror, säger Sofia Berg Horner.
Källa: Riksbyggen


