
Skyddsrumsexperten ser brister och fel under sina besiktningar. Här vill han tipsa om de vanligaste felen och hur du som fastighetsägare kan hålla koll på dem. Se över underhållet även i skyddsrummet!
I 6 kapitlet 2§ i den nya skyddsrumslagen som träder i kraft den 1 juni i år står det att den som är skyldig att underhålla ett skyddsrum (det vill säga fastighetsägaren) inte kommer ges någon ersättning för skador orsakat av eftersatt underhåll eller otillåtna ingrepp i skyddsrummet.
Över 90% av alla skyddsrum som vi besiktar har fel och brister som gör att de inte uppfyller myndigheternas krav eller fungerar som det är tänkt. Ofta är de orsakade av just bristande underhåll eller felaktigt utförda arbeten i – eller i anslutning till skyddsrummen.
Vilka är då de vanligaste felen och hur kan du som fastighetsägare undvika dem?
Skyddsrumsskyltar

Det ska sitta en skyddsrumsskylt vid den naturliga ingången till byggnaden och en skylt ska sitta bredvid dörren till skyddsrummet. Skyltarna ska sitta väl synliga, vara monterade på väggen och får inte vara solblekta.
Gas och tätningslister

För att stänga ute gas och joniserande strålning är det viktigt att gas- och tätningslisterna är i gott skick. Lister som sitter på skyddsrumsdörrar ska vara hela, sprickfria och vara korrekt monterade.
Tätningslister ska vara rena och förvaras i tätslutande förpackning med innehållsförteckning.
Belysningsarmaturer

När man iordningställer skyddsrummet ska man först tömma det på all lös inredning så att det är betongrent, inkluderat innertak. Därför måste skyddsrumsbelysningen vara monterad direkt mot betongtaket.
Samtliga armaturer förutom glober behöver ha en separat fånganordning som kan fånga upp armaturen om armaturen skulle lossna till följd av en tryckvåg. Fånganordningarna ska förvaras i skyddsrumsförrådet under fredstid och monteras vid ett iordningställande.
Belysningen ska kunna tända och släckas manuellt via strömbrytare. Om rörelsevakt är monterad måste den kunna kopplas bort när man iordningställer skyddsrummet så att manuell funktion möjliggörs.
Golvbrunnen

Vid ett iordningställande ska man stänga golvbrunnen med en särskild golvbrunnsnyckel som ska förvaras i skyddsrumsförrådet under fredstid. Anledningen till att man ska stänga när golvbrunnen inte används är för att det inte ska komma in vatten eller giftiga gaser i skyddsrummet via avloppet.
Många slarvar med det årliga underhållet av golvbrunnen varpå den rostar och kärvar ihop. Ibland räcker det att smörja upp den och rostskyddsbehandla men har det gått för långt måste brunnen bytas i sin helhet.
Felaktigt utförda håltagningar

Vid en installation eller annat arbete som berör skyddsrummets stomme skall en kvalificerad skyddsrumssakkunnig kopplas in. Det är en byggnadskonstruktör som är godkänd av Myndigheten för civilt försvar. Kvalificerad skyddsrumssakkunnig utreder hur stommen påverkas och ser till att installationen inte påverkar skyddsrummets gastäthet eller bärighet.
Det här är några av de vanligaste felen som vi stöter på när vi besiktar skyddsrum men det finns många fler exempel. Om du är osäker på skicket i ditt skyddsrum rekommenderar vi dig att ta kontakt med en certifierad skyddsrumssakkunnig för råd och tips.
Robert Ask
Svenskt Civilskydd, Skyddsrumssakkunnig SRG 1213


