
Foto: Skogås Centrum
Eftersatt underhåll, omodernt och för mycket av samma verksamheter gör att Skogås Centrum behöver ett lyft. Huge Bostäder satsar nu på att utveckla sitt handelscentrum. Co-working, lekytor och mer öppna fasader är några lösningar.
Skogås Centrum, söder om Stockholm, har haft en kombination av flera utmaningar tidigare, till exempel

Kristina Hafström, Huge
eftersatt underhåll av fastigheten och behov av modernisering när det gäller ytskikt – i centrumet såväl som i butikernas inredning och deras koncept. Dessutom har vissa händelser skapat otrygghet och några verksamheter är överetablerade.
Kristina Hafström som är Uthyrningschef för lokaler på Huge Bostäder berättar att man efter pandemin dock sett stadigt ökade besökssiffror. Detta, eftersom människor började arbete mer hemifrån.
– De boende i området har blivit mer ”lokala” och handlar på hemmaplan. Detta har lockat nya aktörer till platsen och numera är det fullt uthyrt.
Mer flöde blir win-win
Huge tror på Skogås Centrum och vill satsa på det. Nu ingår handelsplatsen i ett större platsutvecklingsprojekt och till hösten öppnar man en co-working.
– Genom att få till ett flöde i centrum hela dagen skapar vi både trygghet och bra omsättning för butiker och restauranger. Det blir en win-win för alla. Som fastighetsägare för både centrumet och bostäder i Skogås ser vi en möjlighet att ta ett helhetsgrepp på området och göra det mer attraktivt, säger Kristina Hafström.
Vad ingår i det större platsutvecklingsprojektet?
– Projektet omfattas av underhåll, modernisering av både inre ytskikt samt utvändig fasad och utemiljön. Utöver detta kommer vi att öppna upp fasaden med fler fönsterpartier och skapa en restaurang med uteservering mot torget. För att få enhetliga, lugna miljöer använder vi ett gemensamt skyltprogram inne i centrumet med hänvisningsskyltar. Utvändigt ska skyltprogrammet hjälpa till att synliggöra verksamheter och på så sätt marknadsföra platsen på ett tydligare och bättre sätt. Vi kommer också att skapa fler kundparkeringar.
Vad planerar ni att göra mer för att tillgodose hyresgästerna?
– Befintliga lokalhyresgäster erbjuds nya möjligheter till större eller mindre lokal, ny placering i centrumet samt uppdaterat koncept. Samtliga planerade åtgärder som ryms inom platsutvecklingsprojektet syftar till att skapa ett attraktivt centrum som lockar besökare att stanna. En bredare mix av butiker än tidigare kommer också att hjälpa till att dra folk till platsen.
Vad gör ni för att få ett bra kundflöde?
– För att styra trafik till det övre planet har vi valt att placera ett antal nyheter på detta plan, bland annat fler gäst-toaletter, pakethub och en lekyta för barn. På så sätt kan vi locka besökare att stanna kvar längre och fortsätta att konsumera. Vi kommer också att skapa fler mysiga miljöer samt uteserveringar på balkongen på övre plan. Fler kundparkeringsplatser bidrar också till att det blir enklare att parkera för besökare.
Hur ser projekttiden ut framöver?
– Vi startar insatserna nu och är klara 2028. De inre miljöerna kommer att utformas 2025–2026, de utvändiga 2027–2028. Vår vision är att platsutvecklingsprojektet ska generera bättre omsättning för våra hyresgäster och fler besökare. Centrumanläggningar där det är fullt uthyrt lockar fler besökare.
Av: Marit Engstedt
marit.engstedt@forvaltarforum.se