Martin: ”Jag ser Balder som om det vore mitt eget”

Områdesutvecklare Martin Kesenci får mycket uträttat tack vare sin ”frihet under ansvar”. Han har skapat mötesplats för åldrarna 0-100 och biodlingar samt utbildat sig till arborist. Tack vare personligt engagemang får han också positivt gensvar från de boende.

Martin Kesenci är Områdesutvecklaren alla drar i – från kommuntjänstemän till kollegorna på Balder. Hans karriärsresa började för 16 år sedan då han var fritidsledare i Södertälje kommun. Så blev han uppmärksammad och blev erbjuden en position som Stadsutvecklare.

VD:n på Telgebostäder rekryterade honom till en lokal på 400 kvm. Det var ett äldreboende som hade stått tomt i flera år.

– Han ville att jag skulle aktivera lokalen och platsen i stadsdelen Lina Hage i Södertälje. Då startade jag ”Linas mötesplats” och involverade en massa aktörer från föreningslivet som ordnade aktiviteter till seniorer och ungdomar på kvällarna. Vi hade åldergrupperna 0 till 100 år brukade jag säga. Det är jag mest stolt över.

”Vi borde betala dem – inte ta ut hyra!”
Linas mötesplats formade ett stadsdelsråd för att kunna behandla alla de aktiviteter som skulle initieras i stadsdelen. De utförde projekt med kommunen, ordnade med biodlingar, stadsodlingar med pallkragar, idrottsaktiviteter och mycket annat.

Vissa aktiviteter gjorde respektive föreningar själva på mötesplatsen, andra gjorde de gemensamt, såsom områdesdagar och turneringar.

– Vi fick en hel del nyttor och effekter genom att erbjuda lokaler till dessa organisationer som engagerar sig och skapar värde för hela stadsdelen. Men tyvärr måste de samtidigt betala hyra – vi borde tvärtom betala dessa aktörer för deras insatser!

Utbildat sig till biodlare och arborist
Sedan fyra år jobbar Martin på fastighetsbolaget Balder, dit han tagit med sig sina erfarenheter.

– Jag har även utbildat mig till biodlare, trädgårdsmästare och arborist. Allt detta har jag tagit med mig in till Balder där jag först fick arbeta med Vårby Gård. Sen utökades mitt område till Stockholm syd med Botkyrka/Norsborg och Nynäshamns/Ösmo och nu har jag fått norra sidan med Sundbyberg med områdena Hallonbergen och Rissne.

Hur hinner du med att vara områdesutvecklare i alla dessa områden?
– Jag har drivit eget och har det entreprenöriella i mig. Jag behandlar Balder som om det vore mitt eget och har en chef som ger mig möjligheten att vara kreativ och litar på mitt omdöme för att skapa nytta. Det är mycket frihet under ansvar och man får vara artisten i bolaget. Det är som biodlingarna vi ordnar nu. Det fanns inte på kartan och nu har Balder fått det på köpet.

Hur ser du på att jobba med platser som finns med polisens lista över utsatta områden?
– Det är i stort sett samma problematik i alla dessa områden, men vissa saker är unika och hur man tacklar dessa beror på vilka människor man har runtomkring sig i området. Finns det mammagrupper? Engagerade föräldrar? Aktiva organisationer? Dessa fångar jag upp och försöker jobba tillsammans med så snabbt som möjligt, för att inte tappa engagemanget. Visa att man är seriös.

Hur bär du dig åt för att hitta rätt aktörer att samarbeta med?
– Det är ett detektivarbete men vi måste samarbeta med dessa för att få saker att hända på riktigt. Vi måste anpassa oss till hur samhället ser ut idag och lyssna på de boende i dessa områden. De är de verkliga experterna och vet vad som behöver göras. Min roll är att hjälpa dem att göra verklighet av det.

Vad anser du att fler fastighetsbolag bör göra när det kommer till områdesutveckling?
– Det finns ju ingen handbok för detta utan man behöver ha fingertoppskänsla. Det krävs en förståelse för verkligheten. När vi som arbetar går hem klockan 16-17, så är de boende kvar. Ulla i Vårby, som har fönstret mot min biodling, kommer att höra av sig med ett sms om hon ser att något skett med biodlingen. Vi känner varandra, vi tar en fika, jag ger henne en burk med honung och skapar förtroende. Vi behöver jobba nära de boende och det förstår Balder.

Text: Robin Rushdi Al-Salehi
redaktionen@forvaltarforum.se

Dela artikeln: LinkedIn

Tipsa en kollega om Förvaltarforum

Tipsa om oss
Bekräfta att du inte är en robot

Tipsa kollega
Inköpsportal - tipsa oss

Inköpsportal - ansökan
Logotyp, minst 200 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Bild, minst 540 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Kontaktspersonsbild, minst 200 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Inköpsportal - tipsa en kollega