Hoppa till huvudinnehåll
SÖN 18 OKT 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
KOMPETENS 27 MAR 2025 · 08:10 4 MIN LÄSNING
PARTNERTEXT FRÅN FAMILJEBOSTÄDER STOCKHOLM

Familjebostäder ger medarbetare nya perspektiv via internationellt utbyte

Gaby Khalaf om Talent Academy: ”Jag fick många nya vänner och lärdomar.”

På Familjebostäder finns möjligheter att växa genom internationella samarbeten. Gaby Khalaf, biträdande förvaltare, deltog i Eurhonets Talent Academy i Italien – en vecka fylld med nya insikter, nätverkande och branschutbyte.

Familjebostäder i Stockholm satsar aktivt på kompetensutveckling och erfarenhetsutbyte. Som medlem i Eurhonet, ett europeiskt nätverk för fastighetsbolag, får medarbetare möjlighet att delta i internationella samarbeten som breddar perspektiven. Att få inblick i hur fastighetsförvaltning och bostadsutveckling fungerar i andra länder ger värdefulla insikter som kan omsättas i praktiken.

Talent Academy är en av de mest uppskattade aktiviteterna inom Eurhonet och samlar unga talanger inom fastighetsbranschen från olika länder för en intensiv vecka med seminarier, studiebesök och grupparbeten.

– Jag har alltid varit intresserad av att lära mig mer om hur branschen fungerar i andra länder, säger Gaby. Det var min tidigare kollega Michel som först tipsade mig om Talent Academy, och när jag fick möjligheten att delta tog jag den direkt!

En unik möjlighet att lära av varandra
Under veckan i Italien fick deltagarna arbeta i team för att skapa fiktiva fastighetsbolag och lösa verklighetsbaserade utmaningar kopplade till arbetsmiljö och hållbarhet.

– Vi fick verkligen använda våra analytiska och kreativa förmågor, berättar Gaby. Jag fick med mig nya perspektiv, bland annat på hur man kan arbeta mer strategiskt med arbetsmiljöfrågor.

Han lyfter särskilt insikter om hur andra länder hanterar äldre byggnader och anpassar dem till dagens krav.

– Det var intressant att se hur man balanserar bevarande och modernisering. Jag tar med mig idéer kring hur vi kan tänka mer långsiktigt vid renoveringar och underhåll, säger Gaby.

Förutom de nya kunskaperna uppskattade han också den sociala delen av programmet:
– Det bästa var att få träffa så många engagerade och inspirerande personer från olika länder. Vi har fortfarande kontakt och delar erfarenheter med varandra.

Familjebostäder skapar utvecklingsmöjligheter
Vilka yrkesgrupper hos Familjebostäder har möjlighet att delta i Eurhonets olika aktiviteter? Och vilka fler utvecklingsmöjligheter erbjuder nätverket? Vi frågade Sara Grindemo, koordinator för Eurhonet på Familjebostäder.

– Eurhonet erbjuder en rad olika aktiviteter som riktar sig till olika roller inom bostadsbranschen, säger Sara. Förvaltare, projektledare, HR-specialister och digitaliseringsstrateger är exempel på yrkesgrupper som har nytta av nätverkets aktiviteter. Utöver Talent Academy finns även utbytesprogram där medarbetare kan besöka andra bostadsbolag i Europa, workshops inom specifika ämnen och arbetsgrupper där vi gemensamt utvecklar nya arbetssätt och strategier.

Att delta i dessa internationella samarbeten ger medarbetare möjlighet att växa i sina yrkesroller och bidra med nya idéer och arbetssätt. Erfarenhetsutbytet stärker både individen och Familjebostäder som organisation.

Eurhonet – internationellt nätverk för erfarenhetsutbyte

Eurhonet är ett europeiskt fastighetsnätverk med 38 allmännyttiga bostadsbolag från Frankrike, Storbritannien, Italien, Tyskland, Österrike, Danmark och Sverige. Nätverket startades 2006 och ger medlemmarna möjligheter att utbyta erfarenheter, utveckla arbetssätt och stärka sina verksamheter.

Aktiviteter inom Eurhonet:
Talent Academy – Ett årligt program för unga talanger inom bostadsbranschen, med fokus på ledarskap, innovation och nätverkande.
Exchange Program – Möjlighet att besöka och arbeta med ett bostadsbolag i ett annat europeiskt land.
Workshops – Seminarier inom aktuella ämnen som digitalisering, hållbarhet och socialt ansvar.
Topic Groups – Arbetsgrupper där medlemmar utvecklar nya koncept och lösningar för bostadsbranschen.

Läs mer om Eurhonet här: www.eurhonet.eu

FAMILJEBOSTÄDER STOCKHOLM

Familjebostäder är en del av Stockholms stad och äger, utvecklar och förvaltar attraktiva hyresbostäder och lokaler för Stockholms behov. Vi jobbar för dagens och morgondagens kunder med engagemang, kundnytta, affärsmässighet och nytänkande i fokus.

Vi är ett bostadsbolag i tillväxt. De kommande åren utökas dagens ca 20 000 hyresrätter med flera tusen nya bostäder.

Som kommunalägt bostadsbolag har vi en viktig roll i arbetet för ett Stockholm som håller samman. Att äga, förvalta och utveckla bostäder och lokaler ger oss stora möjligheter att på olika sätt och med olika samarbetspartners bidra till en socialt hållbar utveckling av de områden där vi har våra fastigheter.

350 medarbetare jobbar hos oss och eftersom vi ingår i koncernen Stockholms stad har vi ett brett nätverk av aktörer både inom och utanför koncernen.

 

Kontakt

Katarina Svinhufvud
HR-chef
katarina.svinhufvud@extern.familjebostader.com
070-737 24 31

familjebostader.com

Partnerartiklar från Familjebostäder Stockholm

Visa alla artiklar

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 25 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra
  2. Årets Städföretag 2019 
  3. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 29 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 590 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde