
Chris Österlund är Familjebostäders nya VD och hon har ett bevisat engagemang för hållbarhetsfrågor. Vilket arbetssätt ger mest effekt och vilken är den största utmaningen för hållbarhetsarbetet? Här ger hon sin syn.
Redan 2019 fick Familjebostäders VD Chris Österlund pris som ”Årets ledare för hållbarhetsarbete”. Hon var då VD på Botkyrkabyggen och det hon gjorde var att omsätta FN:s Agenda 2030 till en praktisk arbetsmetod på medarbetarnivå. Hon såg till att mappa upp de 17 målen med totalt 252 indikatorer. Dessutom skapade hon ett uppföljningssystem så att hållbarhetsarbetet gick att följa på målnivå.
– Jag vill ha acceleratorer för att se vad som snabbast leder fram till målet och indikatorer där jag kan mäta hur vi ligger till. Det var mitt sätt att visa hur man kan jobba med de globala målen på ett affärsmässigt sätt och med samhällsansvar.
Chris Österlund ser att det finns möjlighet att göra samma upplägg på Familjebostäder. Hon tillträdde som VD den 1 juni i år så än så länge håller hon på att lära sig organisationen. Men hon ser att det finns ett systematiskt arbetssätt och ett positivt förhållningssätt till hållbarhetsarbetet även här.
Identifiera syndabockarna
Det viktigaste i detta arbete är att identifiera de största syndabockarna och jobba systematiskt och metodiskt med de delarna för och mäta och följa upp så att man ser att man verkligen går i rätt riktning, anser hon.
– Det handlar egentligen om att syna sin verksamhet och ifrågasätta om det vi gör är rätt. Då kan vi prioritera, nå kunskap och göra uppföljningar som ger tydliga bevis på, att det vi gör har en positiv inverkan på klimatet.
Samtidigt är hon tydlig med att även inkludera den sociala hållbarheten i det stora hållbarhetsarbetet.
– Den sociala hållbarheten går inte att räkna bort. För har vi inte människorna med oss i det stora arbetet, så blir det inte bra. Vi vill skapa fredliga och inkluderande samhällen, helt enligt mål 16 i Agenda 2030. Därför är det viktigt att vi håller rent och snyggt och lagar det som behövs. Det visar att vi bryr oss om våra områden och skapar trygghet, säger hon med eftertryck.
Fördel att vara en stor aktör
Chris kom till Familjebostäder i juni och hon ser att fastighetsbolaget redan har kommit en bra bit på vägen att nå allmännyttans ambitiösa klimatmål (se faktaruta). Hon ser en potential och en fördel i att Familjebostäder är en stor aktör, som en del av de tre systerbolagen; Stockholmshem, Svenska Bostäder och Familjebostäder.
– Vi är ett av de största bolagen i landet och ingår dessutom i en koncern i Stockholm stad. Det ger en enorm impact på utvecklingen och kan framför allt visa på möjligheterna att vara best-in-practice. Det vi gör kan ge stort genomslag.
Hon menar att det viktigaste är att man når resultat och det innebär att man kan behöva testa på okända metoder.
– Jag brukar oftast säga ”tänkt stort, börja smått och skala upp snabbt om det är bra”. Inom vissa utvecklingar kanske vi har egen spets och kan vara med att leda, i andra behöver vi följa med i kölvattnet – men vi måste vara medvetna om vartåt vi leder och följer.
Utmaning i hållbarhetsarbetet
I det stora hållbarhetsarbetet finns även utmaningar och en av de största som Chris Österlund ser är att ju ”duktigare” man har varit tidigare desto svårare blir det att förbättra sig. Hon ser att allmännyttan har arbetat målmedvetet med frågan om energiförbrukning, ända sedan 2007 med Skåneinitiativet och därefter Klimatinitiativet. Sedan har energideklarationerna och nya regler kring nyproduktion sett till att allmännyttan är på tårna.
Den största inverkan på att förbättra miljön var när många lade om från oljepannor och gick över till fjärrvärme och el. Då sänktes CO2-utsläppen med 93 %, säger Chris Österlund och hänvisar till Naturvårdsverket.
– När man har varit i framkant och jobbat aktivt och pressat ner nivåer så mycket är det ju svårare att åstadkomma ytterligare förändring. Då kan det framstå som att man inte är så framgångsrik men man har faktiskt lagt ner ett otroligt ambitiöst klimat- och miljöarbete tidigare.
Därför är det, precis som Chris var inne på tidigare, viktigt att veta vad man ska fokusera på för att prioritera.
– Man satsar på de åtgärder som verkligen bär framåt och när man har gjort ett ambitiöst arbete då bör man berätta om det, för att få sig själv och andra att förstå hur bra det är att kunna flytta positionerna ytterligare, säger hon oblygt.
Alla får en uppgift
För att kunna utföra dessa framflyttningar krävs ett bra ledarskap som pekar ut vägen och stöttar organisationen – och ger mandat till medarbetarna att kunna driva arbetet framåt. Experter behövs för att kunna ha bra systematik, göra uppföljningar och säkerställa ansvar och att målen nås. Men det viktigaste är att ha medarbetare och chefer som omsätter allt i vardagen, enligt Chris.
– Alla kan vara med i detta, genom att definiera sin roll i helheten. Utformar vi det väl då kan alla få en uppgift i arbetet och det ser jag som väldigt viktigt för att lyckas.
Slutligen Chris, hur kan Familjebostäder locka om man vill arbeta med hållbarhet?
– Det som är förmånen här är att man kommer väldigt nära verksamheten. Om du är hållbarhetsstrateg kan du utforma modeller och sedan även pröva dem i praktiken. Vi har en projektportfölj med fler än 100 projekt. Där kan man arbeta både på en strategisk nivå och på en praktisk, operativ nivå. Där finns en otrolig rikedom och lärande att göra.
Familjebostäders hållbarhetsmål
Familjebostäder ingår i allmännyttans övergripande mål att halvera sitt CO2-utsläpp fram till 2030 och att bli fossilfria till 2045. Det innebär fokus på några avgörande områden:
- Att arbeta målmedvetet för att minska energianvändningen
- Att se över material och bygga och renovera med låg klimatpåverkan
- Att ha fossilbränslefri driftenergi och fordonsflotta
- Att minska mängderna restavfall som går till förbränning

