Hoppa till huvudinnehåll
FRE 16 OKT 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
DIGITALISERING 8 OKT 2024 · 10:20 3 MIN LÄSNING
PARTNERTEXT FRÅN REAL FASTIGHETSSYSTEM

”57 minuter – det är rekordet att flytta en kund till Real”

Real upplever just nu en snabb tillströmning av nya kunder. Enligt VD Stefan Johansson spelar flera faktorer in, men han lyfter fram en egenskap hos Real.
– Vi har gjort det lätt att byta till Real. Vårt nya rekord för en komplett flytt är 57 minuter.

Real är ett av de fastighetssystem som funnits längst på marknaden. Sedan starten 1991 har företaget vuxit sakta men säkert och har idag drygt 1 200 kunder. Under den senaste tiden har företaget dock upplevt en snabbare tillströmning av nya kunder.

– Det är såklart jätteroligt att allt fler upptäcker Real, säger VD Stefan Johansson. Jag tror att det kan finnas flera samverkande orsaker till att vi upplever en snabb uppgång just nu.

Smidig övergång
Företaget har lagt mycket kraft på att säkerställa att övergången från andra fastighetssystem sker så smidigt som möjligt. Hur stort fastighetsbeståndet är och hur mycket tid företagen själva kan lägga på att förbereda flytten spelar förstås in, menar Stefan. I de flesta fall går en flytt till Real ungefär en vecka, men ibland kan det gå betydligt snabbare. Vilket fastighetssystem man kommer ifrån påverkar processen.

– För ett par av våra branschkollegor har vi en lösning som gör att överflyttningen går mycket smidigt. Det nysatta rekordet för en komplett flytt till Real är 57 minuter från start till mål, berättar Stefan.

Helt webbaserade
När flytten väl är genomförd, menar Stefan att de flesta kunder kan spara mycket tid med Reals hjälp.

– Vi är förstås helt webbaserade vilket gör att man kan jobba från vilken dator som helst, något som är betydelsefullt för vissa av våra kunder. Digital signering är en annan funktion som innebär att våra kunder slipper tidsödande pappershantering. Men kanske allra viktigast är att vi nu är integrerade med alla ledande banker via en framtidssäkrad lösning.

Personlig support
Det som de flesta av Reals kunder brukar framhålla som det allra bästa är dock supporten.

– Vi har aldrig trott på att man ska hänvisa kunder till exempelvis FAQ, forum eller chattbotar. Om man stöter på ett problem – stort eller litet – ska man kunna lyfta luren och få snabb, personlig hjälp. Våra kundguider gör ett fantastiskt jobb och är oerhört uppskattade av våra kunder, säger Stefan.

REAL FASTIGHETSSYSTEM

Ett fastighetssystem för dig som vill ha en skönare vardag.

Real – och mycket går automatiskt.
Vi menar att Real är marknadens mest kompletta fastighetssystem. Dessutom har vi utvecklat Real så att så mycket som möjligt sker automatiskt.

Ett exempel är en framtidsförsäkrad integration med samtliga storbanker enligt ISO 20022. Som kund får du automatiska inläsningar med inbetalda avier som matchas mot OCR- eller avinummer.

Andra exempel på tidsbesparande lösningar hos Real är automatiska bevakningar av utgående kontrakt, digital signering och avisering via Kivra, Inkassohantering via PS Inkasso, Portalen som underlättar kommunikationen med de boende, och mycket annat

Det som våra kunder uppskattar kanske allra mest är dock att få hjälp av riktiga människor om de någon gång kör fast. Våra sex kundguider svarar på alla frågor och hjälper våra kunder med det mesta helt utan kostnad.

I Real hanterar du: hyresrätter, kommersiella lokaler, bostadsrätter, parkering, samfälligheter, arrenden, uppställningsplatser med mera.

Här kan du läsa mer om Real eller varför inte boka en guidad visning genom att klicka på ”Boka demo!”. Vi erbjuder dessutom en gratis testmånad med full support.

Du kan också ringa oss på 010-602 32 00 så berättar vi mer.


Stefan Johansson
VD
stefan.johansson@real.se
010-602 32 00

real.se

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 25 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra
  2. Årets Städföretag 2019 
  3. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 29 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 590 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde