Hoppa till huvudinnehåll
ONS 4 NOV 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
FASTIGHETSFOLK I FARTEN 4 NOV 2026 · 14:15 3 MIN LÄSNING

Caroline Hagström blir ny vd för Familjebostäder

Styrelsen för Familjebostäder har utsett Caroline Hagström till ny vd. Caroline har de senaste åren arbetat som vd för Lidköpings allmännyttiga bostadsbolag. Innan det arbetade hon som ledare inom stads- och fastighetsutveckling. Hon ser trygghet som en central del av ett bra boende.

– Det handlar om att vara nära hyresgästerna, ta ansvar och tänka långsiktigt. Jag vill bygga vidare på allt det positiva bolaget gör idag men också bidra med energi, tydlighet och utvecklingskraft. Målet är att tillsammans skapa trygga, attraktiva och hållbara bostadsområden där människor trivs och vill bo, säger Caroline Hagström och fortsätter:

– Jag skulle säga att jag leder med tillit, tydlighet, målfokus och värme och det här uppdraget känns både hedrande och inspirerande. Jag ser verkligen fram emot att få ta ansvar för Familjebostäder och tillsammans med medarbetare, styrelse och hyresgäster fortsätta utveckla våra bostadsområden.

Familjebostäders målsättning är att bli ett av Sveriges ledande bostadsbolag med hyresgäster som är nöjda med servicen, trivs och känner sig trygga i sin bostad, sitt hus och sitt närområde. Fördelade i tre distrikt och elva områden med över 20 000 bostäder arbetar bolagets nästan 300 anställda för att skapa trivsamma livsmiljöer för göteborgarna.

Johan Svensson, ordförande i Familjebostäders styrelse, är glad att rekryteringen är klar och att bolaget inte behöver stå utan vd under en övergångsperiod.

– Det ger trygghet och kontinuitet i ledningen och goda förutsättningar för att ta nästa steg mot våra mål. Vi ser fram emot att tillsammans med Caroline och bolagets medarbetare fortsätta arbetet med att öka hyresgästernas nöjdhet med sitt boende. En annan central uppgift är att arbeta för målet att inget av våra bostadsområden ska klassas som utsatt år 2035, säger han.

I rekryteringen lyfter han Carolines tidigare uppdrag, men också hennes förhållningssätt till ledarskapet.

– Hon utmärkte sig tydligt bland flera mycket starka kandidater. Erfarenheten från tidigare vd-uppdrag inom allmännyttan, tillsammans med ett reflekterande förhållningssätt och ett starkt personligt ledarskap, gjorde Caroline till ett självklart val, säger Johan Svensson.

Caroline Hagström tillträder sin nya befattning 15/2-27.

Kontakt:
Johan Svensson, ordförande i Familjebostäder styrelse, 070-761 03 00

Källa: Pressmeddelande, mynewsdesk

Läs också

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 9 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Årets Städföretag 2019 
  2. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂
  3. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 28 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 591 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde