
Hovrätten går på Ängelholmshems linje i tvisten med Protector och beslutar om cirka 103 miljoner kronor i ersättning plus ränta efter branden i fastigheten Läkaren 2.
Ängelholmshem vinner försäkringstvisten mot Protector även i hovrätten. Ersättningen efter branden i fastigheten Läkaren 2 bestäms till cirka 103 miljoner kronor plus ränta, omkring 16 miljoner mer än i tingsrätten.
Fastigheten på södra sjukhusområdet i Ängelholm totalförstördes i en anlagd brand i mars 2022. Därefter uppstod en tvist om försäkringens omfattning och vilken ersättning bostadsbolaget hade rätt till.
Hovrätten följer tingsrätten
Tingsrätten dömde tidigare Protector att betala drygt 87 miljoner kronor plus ränta och rättegångskostnader. Försäkringsbolaget överklagade, men hovrätten delar den lägre instansens bedömning i försäkringsfrågan och höjer dessutom ersättningsbeloppet.
Domen innebär ett väsentligt ekonomiskt tillskott jämfört med tingsrättens avgörande. Räntan tillkommer utöver de cirka 103 miljoner kronorna.
– Vi är naturligtvis väldigt glada över beskedet. Vi har hela tiden varit trygga i vår uppfattning och det känns bra att även hovrätten nu ger oss rätt. Det här är en viktig fråga för Ängelholmshem, men också för fastighetsbranschen i stort. Som fastighetsägare måste man kunna känna trygghet i sitt försäkringsskydd när något allvarligt inträffar, säger Mats Nilsson, vd på Ängelholmshem.
Nästa steg utreds
Ängelholmshem beskriver branden och tvisten som en lång process med betydande ekonomiska konsekvenser. Bolaget ska nu analysera domen tillsammans med sina juridiska ombud innan det tar ställning till den fortsatta hanteringen.
Källa: Ängelholmshem

