Vi på Property Partner har bestämt oss för att bli den ledande digitala och hållbara fastighetsförvaltaren i vårt segment. Därför samverkar vi i olika forum, bland annat Proptech Doers där branschen delar erfarenheter kring proptechfrågor och driver dem framåt.
Vi har sedan ett antal år välkomnat och anammat den förändring som nu sker i fastighetsbranschens förvaltningsdel, där ökad efterfrågan på smarta lösningar genom digitala funktioner. Något som effektiviserar och kvalitetssäkrar vårt arbete.
Nu ser vi att det kommer system på marknaden med funktionalitet som faktiskt gör mer än bara håller reda på en massa data. Det är digitala tvillingar, system för bättre hantering av leverantörsavtal, samordnad planering av underhåll, styrning av energiförbrukning med hjälp av AI, kundportaler för realtidsuppföljning och system för att beräkna klimatavtrycket från vårt avfall i fastigheterna med mera, med mera.
Det är system som gör reell nytta för förvaltningen. De sparar tid, resurser, energi och miljö.
Det som är extra roligt i den tid vi befinner oss i är att alla också har en vilja till att samarbete i dessa frågor. Vi är sedan några år, som enda förvaltningsbolag, medlemmar i AGV Nordics (All Generations Ventures). Det började som en hub för att hjälpa och skapa nätverk för start-ups inom proptech, nu har det utvecklats till ett forum för fastighetsägare att dela med sig till varandra av sina erfarenheter. Vi kallas Proptech Doers. Läs mer om detta här.
Vi tror på samarbete
Det är otroligt inspirerande att lära känna dessa kompetenta människor som i olika fastighetsbolag driver digitaliseringen och som samtidigt är så måna om att alla andra också lyckas med sin resa.
Vi på Property Partner tror på samarbete, med våra kunder och partners, för att få till den mest optimala lösningen i varje enskilt fall. Vi har skapat ett ekosystem med samarbetspartners och vårt sätt att vara med och bidra till utvecklingen är att vara förbindelselänken mellan mindre och mellanstora fastighetsbolag och dessa proptech-initiativ.
Så för den som vill lära sig mer, välkommen att höra av sig, så delar vi med oss av det vi lärt oss så här långt på resan. Vi kanske kan hjälpa till med er digitaliseringsstrategi?