Hur ser strategin ut i branschens bolag för att minska risken för att coronaviruset drabbar verksamhet, kunder och anställda? Förvaltarforum frågade två av våra partnerbolag.
Riksbyggens råd och direktiv
Riksbyggen uppmanar sina medarbetare att de ska vara extra vaksamma på symptom som feber, torrhosta och/eller andningsbesvär och stanna hemma om de får sådana symptom.
– Vi påminner också om den personliga hygienen, att inte skaka hand med mera. Vi har sagt att man ska minimera resandet och i stället använda video så mycket som möjligt. Vi som arbetar i Stockholm ska arbeta hemifrån om vi kan och det fungerar. Vi har också ställt in alla utbildningar som hålls på plats i Stockholm, säger Karin Goddard.
Property Partners strategi
Marcus Gärdebrandt, vd på Property Partner, berättar att inom fastighetsförvaltning är medarbetarna i stor utsträckning fortsatt aktiva ute i fastigheterna som bolaget förvaltar.
Räknar med smittspridning
Property Partner hade fram till i fredags i förra veckan inte några smittade medarbetare.
– Nej, men vi räknar med att det kommer att ske och vi kommer fortsätta följa direktiv från myndigheter för att minska smittspridningen.
Förvaltningsbolagets råd och direktiv
Vilka direktiv gäller på Property Partner för resor, möten, konferenser, personlig hygien, medarbetare med sjukdomssymptom, medarbetare som varit i riskområden?
– Vi har inte några restriktioner för resor. Möten som kan hållas över telefon och Skype styrs om till det. God handhygien är viktig, det tror vi att alla förstår nu, likväl som att man stannar hemma vid minsta symptom på det som kan vara coronavirus. Vi har inga medarbetare som befunnit sig i riskområdena Kina eller norra Italien, men det tror vi inte längre kommer att vara avgörande. Smittan sprids nu i Sverige till andra från dem som varit i dessa riskområden, säger Marcus Gärdebrandt.
Se faktarutan nedan för att läsa om råden och direktiven från Fastighetsägarna och Sveriges Allmännytta.
Text: Mats Cato
mats.cato@forvaltarforum.se
Råd och direktiv från branschorganisationerna
Samlad information om corona-pandemin från Fastighetsägarna
Vad gäller för allmännyttiga bostadsbolag vid en pandemi?
Vad kan fastighetsägare bidra med för att underlätta för kunder i det aktuella läget?
Vilket ansvar har fastighetsägare vid samhällsfarliga sjukdomar?
Bli den första att kommentera "Så hanterar bolagen corona"