Hoppa till huvudinnehåll
TIS 27 OKT 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
AFFÄRER 27 OKT 2026 · 10:18 3 MIN LÄSNING

AMF Fastigheter breddar Marieviks utbud med Bar Gaffla

Restaurangprofilen Jimmy Dymott öppnar Bar Gaffla i AMF Fastigheters Kakelhuset våren 2027, samtidigt som Marievik utvecklas med kultur, hotell, bad och bostäder.

AMF Fastigheter knyter Bar Gaffla till Kakelhuset i Marievik. Restaurangen öppnar i april 2027 och ska vara en kvarterskrog med verksamhet från lunch till kväll.

Etableringen leds av Jimmy Dymott, som tidigare har arbetat med bland annat Marie Laveau, Little Quarter och Freyja+Söder. Han har också utsetts till Årets Svenska Bartender.

Baren blir en central del av konceptet, medan utbudet även ska omfatta lunch, middag, kaffe och mjukglass.

– Vi kommer lägga väldigt mycket tid på maten och det som är i glaset. Men jag har inget behov av att berätta för folk hur bra de ska tycka att det är. Det som ligger på tallriken och det som är i glaset får tala för sig själv, säger Jimmy Dymott.

Fler destinationer på väg
Restaurangetableringen ingår i en större omvandling av Marievik. AMF Fastigheter vill utveckla området från ett kontorsdominerat kvarter till en stadsdel med mat, kultur och rekreation under fler av dygnets timmar.

Våren 2027 öppnar Selam en livescen med plats för upp till 1 000 besökare. Därefter följer ett nytt Liljeholmsbad vid kajen 2028 och ett destinationshotell i samarbete med Strawberry 2029.

– När vi började utveckla Marievik var ambitionen aldrig att bara skapa fler arbetsplatser eller nya byggnader. De senaste åren har vi sett vilken kraft det finns i satsningar som Plåtparken, internationella evenemang som Adam Port och etableringen av Selams kommande livescen. Det har bekräftat något vi länge trott på, att kultur, mat, musik och mötesplatser är en förutsättning för att skapa ett levande stadsliv, säger Natalie Aranda, platsutvecklare på AMF Fastigheter.

Bottenvåningar får större betydelse
För fastighetsägare är innehållet i bottenvåningarna en viktig del av platsutvecklingen. Restauranger, scener och rekreationsmiljöer kan bidra till att öka flödena och göra kontorsområden attraktiva även efter arbetsdagens slut.

Bar Gaffla placeras nära kajbadet och den kommande livescenen. Restaurangens ambition är att fungera både som lunchställe och kvällsdestination.

– Jag gillar krogar som man kan använda ofta. Där man kan komma förbi på lunch eller middag, ta en kaffe eller sätta sig i baren och bli kvar hela kvällen. Jag fastnade för läget i Marievik vid vattnet, själva lokalen och möjligheten att vara med när ett nytt kvarter växer fram, säger Jimmy Dymott.

När Marievik står färdigt räknar AMF Fastigheter med cirka 14 000 arbetsplatser, flera nya restauranger, levande bottenvåningar, en livescen och ett destinationshotell. JM och Klövern utvecklar samtidigt 900 bostäder i området.

Källa: AMF Fastigheter

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 19 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra
  2. Årets Städföretag 2019 
  3. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 27 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 590 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde