2024 började tungt med inflation och skenande kostnader, men året vände med sänkta räntor, nytänkande klimatinitiativ och digitaliseringens framfart. Från prövningar till framtidstro – vi ser nu ljusare tider framför oss skriver Mattias Tegefjord.
När året startade var ryggsäcken fylld med flera års riktigt hög inflation, kraftigt stigande räntor och närmast skenande prisökningar på byggentreprenader, byggmaterial, fjärrvärme och sophämtning. Denna besksmakande matsäck hade även kryddats med flera års jämförelsevis modesta intäktsökningar för oss hyresbostadsbolag vilket hade tvingat oss till hårda prioriteringar under längre tid. Det var därför med slitna skosulor och moloken hållning de flesta av oss vandrade in i 2024.
Plötsliga ljusglimtar
I slutet av första kvartalet syntes dock plötsligt ljusglimtar av solsken genom den makroekonomiska dimman, med stigande köpkraft hos hushållen och en ökande industriproduktion. En långsam återhämtning kunde äntligen inledas i fastighetsbranschen när den långa uppförsbacken successivt planade ut, i takt med att inflationen bromsades upp och styrräntan faktiskt sänktes. Stegen blev åter lättare att ta och pustar av frisk morgonluft gav ny energi vartefter vi vandrade mot sommar. Fågelsång kunde plötsligt höras igen.
I takt med att fler förbättrade förutsättningar kunde skönjas i prognoskikaren har Uppsalahem, och andra lågbelånade och ekonomiskt robusta bolag, kunnat återuppta arbetet med att möta efterfrågan på hyresbostäder och investera i nyproduktion. Muntra byggkranar syns idag åter i Uppsala och på andra tillväxtorter, manifesterande framtidstro och ljusnande tider.
Prövningar föder nytänkande
Året medförde dock även fortsatta prövningar till följd av det uppdrivna kostnadsläget, men svårigheter är inte enbart av ondo. Det tvingar fram ifrågasättanden av vedertagna sanningar och föder nytänkande och utveckling.
Som exempel kan nämnas att det sker spännande saker på hållbarhetsområdet, inte minst inom nyproduktionen. 2024 är året då vi lämnar det nyfikna pilotandet och genomför återbruk på riktigt och i full skala. Jag tänker på sådant som Kvarteret Återbruket i Göteborg, där allmännyttan uppför ett helt bostadskvarter i vilket minst hälften av byggmaterialet kommer att vara återbrukat.
Ett annat exempel på innovativt hållbarhetsarbete är från oss på Uppsalahem där vi börjat upphandla byggprojekt med klimatbudget vilket har gjort att vi tillsammans med entreprenörer lyckats halvera klimatavtrycket och där entreprenörer har ekonomiska incitament att minska det ytterligare under projektets gång. Upplägget med klimatbudget belönades för övrigt med det fina priset Allmännyttans bästa klimatinitiativ och modellen sprids nu, till vår och moder jords gemensamma glädje, bland bolag både i Sverige och internationellt.
4:e industriella revolutionen
2024 blev även året då digitaliseringens tidevarv och den fjärde industriella revolutionen nådde fastighetsbranschen med full kraft. Som svampar i skogen poppar det ständigt upp nya digitala verktyg och plattformar för att förbättra och effektivisera arbetssätt, förbättra driftprestanda och öka flexibiliteten och valfriheten för hyresgäster.
AI kom på allas läppar och något som de flesta bolag nu utforskar för att effektivisera och öka prestanda. AI integreras i styrning av undercentraler och i kombination med sensorer hjälper det till att tolka enorma mängder data. Detta är året när vi tar klivet från att gissa till att veta.
Ser en ljusnande framtid
Året 2024 har varit en period av förändring och utmaningar, men också av stora framsteg och möjligheter. Året började i moll men slutar i mer muntra tonarter. Jag ser en ljusnande tid framför oss och när den makroekonomiska dimman nu skingrar sig allt mer ser jag fram emot solsken och allt positivt som vi kommer att få se och uppleva på det nya året.
Men först tar vi lite julledigt och vilar upp oss, så att vi blir riktigt redo att välkomna ett nytt år och tillsammans ta tag i den ljusnande framtiden. Jag önskar er alla en fin avslutning på 2024 och därefter ett riktigt gott nytt och framgångsrikt 2025!
Mattias Tegefjord
VD på Uppsalahem