Hoppa till huvudinnehåll
SÖN 18 OKT 2026
Bli medlem
Välkommen till Fastighetsägarna Dokument
BRANSCHUTVECKLING 13 FEB 2023 · 09:15 3 MIN LÄSNING
PARTNERTEXT FRÅN FASTIGHETSBRANSCHENS UTBILDNINGSNÄMND

Dina svar hjälper branschen att få rätt kompetens i framtiden

Fastighetsbranschens utbildningsnämnd (FU) har gått ut med sin stora kompetensbehovsundersökning. Se till att svara för att försäkra dig om att ditt bolag får rätt utbildningar och kompetens i framtiden.

Genom denna undersökning kan branschen tillsammans påverka framtidens möjligheter att rekrytera rätt kompetens så därför är det viktigt att du som får undersökningen tar dig tid att svara. Resultatet av din medverkan gör att vi kan få en större förståelse för branschens utveckling.

Carina Lundström, Fastun

– Det känns väldigt roligt att äntligen få komma igång med en ny undersökning, inte minst därför att den ger oss så mycket värdefull information kring vart branschen är på väg någonstans. Eftersom att detta är vår tredje stora undersökning så får vi också ett större underlag när det gäller att identifiera trender under en längre period. Den är ett viktigt verktyg för alla som jobbar med kompetensfrågor t.ex. alla duktiga utbildningsanordnare. Den utgör också underlag för intressanta och kreativa diskussioner på kommande kompetensråd om hur vår bransch skall lösa kompetensutmaningarna idag och i framtiden. berättar Carina Lundström, utvecklingsledare på FU.

Ger bra underlag för framtida behov
Resultatet av undersökningen ligger till grund för dimensioneringen av utbildningsplatser nationellt och regionalt som görs av bland annat Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) och Skolverket. Matilda Bölling är omvärldsanalytiker på MYH och så här säger hon om undersökningen:

– Fastighetsbranschens utbildningsnämnds kompetensbehovsundersökning ger ett mycket bra underlag vad gäller efterfrågan på yrkeshögskoleutbildning. Den är ett viktigt bidrag till myndighetens arbete med att bedöma arbetsmarknadens behov inom fastighetsbranschen, en hög svarsfrekvens är därför väldigt betydelsefullt för myndighetens arbete. Rapporten ger en mycket tydlig bild av branschens samlade kompetensbehov, med uppgifter även på regional nivå vilket ger värdefull information om regionala behov.

Riksbyggen: Viktigt att bidra med uppgifter
Resultatet av undersökningen används också för att få insikter om hur vi som bransch kan samlas kring kompetensbehovsfrågor, utbildningar och trender vi ser framöver. Ylva Bohman är HR-strateg på Riksbyggen, ett av alla de tusentals företag som är med i undersökningen:

– För oss är det viktigt att vara med och bidra med uppgifter om rekryteringsbehov och efterfrågade kompetenser. Rapporten är ett viktigt underlag i kommunikationen med skolor och MYH för att säkra att det finns tillgång till utbildningar som motsvarar branschens behov. Dessutom är rapporten även intressant för oss som företag för att få en bild av hur behovet ser ut i branschen som helhet.

Färdigt resultat i mars

Emil Bood, Fastun

Vi förväntar oss att få det färdiga resultatet av undersökningen i slutet av mars. Det kommer att publiceras på fastun.se samt kommuniceras på FUs kompetensråd, webbinarier och övriga branschträffar.

– Vi ser fram emot resultatet av undersökningen och vi är säkra på att branschen är med oss i detta gemensamma arbete, säger Emil Bood, verksamhetschef på Fastighetsbranschens utbildningsnämnd.

Så med detta vill vi redan nu rikta ett stort tack till alla er som deltar i undersökningen – tillsammans skapar vi möjligheter för en bättre kompetensförsörjning i fastighetsbranschen.

 

FASTIGHETSBRANSCHENS UTBILDNINGSNÄMND

Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd (FU) är en ideell förening som arbetar för fastighetsbranschens kompetensförsörjning genom att definiera, undersöka, kommunicera och validera fastighetsbranschens yrkesroller och utveckling.

Vi driver utveckling och engagemang för kompetensförsörjning för och tillsammans med företag, utbildningsanordnare och myndigheter.

Vi företräder branschen i utbildnings- och kompetensfrågor, vi äger, driver och utvecklar fastighetsbranschens valideringsverktyg FAVAL.

Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd har i uppdrag att marknadsföra branschen och dess yrkesroller för att öka kännedomen om vår bransch. För att göra detta så har vi skapat fastighetsbranschen.nu.

Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd (FU) finansieras genom kollektivavtal mellan arbetsmarknadens parter.

Kontakt

Tom Hansen
Kommunikationsansvarig
tom.hansen@fastun.se
072-733 23 31

fastun.se

Partnerartiklar från Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd

Visa alla artiklar

Affärer

Alla

Sök jobb

JobbPortalen

Hitta bland 25 lediga tjänster just nu

Mest läst

  1. Huge låter hyresgästerna forma ny muralmålning i Visättra
  2. Årets Städföretag 2019 
  3. Fastighetsutveckling av ikon – med 6 100 ton sparad CO₂

Sök leverantör

LeverantörsGuiden

Hitta rätt leverantör bland 29 företag.

Trådar i FastighetsKlubben

Expertsvar

Marknaden

Hitta bland 140 kurser och certifieringar

Krönikor

Sök företag

BranschPortalen

Hitta bland 590 företag i branschen

Fastighetsfolk i farten

Följ oss på LinkedIn Följ branschens nyheter i ditt flöde