
Stockholmshem har tagit nästa stora steg i sin energiomställning med en av Sveriges största solcellsparker på flerbostadshus. Den nya anläggningen i Bagarmossen täcker 28 tak och ökar bolagets solelproduktion med hela 65 procent.
När Stockholmshem nu inviger sin nya solcellspark i Bagarmossen markerar det inte bara slutet på ett tekniskt omfattande projekt – utan också början på en ny fas i bolagets energistrategi. I takt med att energipriserna svängt kraftigt och hållbarhetskraven ökar, har egenproducerad energi blivit en central del av hur ett av landets största bostadsbolag bygger upp sin framtida energiförsörjning.
På Byälvsvägen reser sig rader av nyrenoverade tak som nu täcks av 5 500 kvadratmeter solpaneler. Totalt 28 hustak ingår i satsningen, som man har genomfört i fyra etapper över två år. Resultatet är en av Sveriges största takbaserade solcellsanläggningar på flerbostadshus – och den största som Stockholmshem hittills byggt.
Anläggningen beräknas producera omkring 900 megawattimmar per år. Den genererade energin används för att driva fastigheternas gemensamma funktioner, som ventilation, belysning och tvättstugor. Man matar även ut överskottsel på nätet under solrika perioder. Det gör även att anläggningen bidrar till hela stadens energiförsörjning.
Energiomställning och underhåll går hand i hand
Bakom den färdiga solcellsparken ligger ett långsiktigt arbete där tekniska installationer och fastighetsunderhåll integrerats i ett och samma projekt. Den kombinationen har varit avgörande för att nå resultatet, menar Anna Freiholtz, energichef på Stockholmshem.
– Den största lärdomen är att storskaliga solcellsinstallationer i samband med takomläggning är genomförbara. Det har varit ett omfattande projekt med flera olika åtgärder där solcellerna är en del, säger Anna.
Den samordnade processen har också skapat en effektivitet som annars är svår att nå. När taken ändå behövde renoveras blev det möjligt att både förbereda och optimera ytorna för solenergi. Detta, istället för att återkomma med separata projekt vid olika tidpunkter.
Snabb expansion av solel – och ny energiresiliens
Solcellsparken i Bagarmossen är kronan på verket i en snabb och målmedveten utbyggnad av solel inom Stockholmshem. Sedan 2019 har bolaget gått från fem till omkring 80 anläggningar – en ökning som lett till mer än 600 procent högre produktion av egen solel. Den nya parken ensam ökar produktionen med ytterligare 65 procent.
– Våra solcellsanläggningar är generellt dimensionerade utifrån respektive fastighets behov vilket minskar vårt behov av inköpt el. Bagarmossen är delvis ett undantag där vi även matar ut överskott på nätet. Egenproduktion är en viktig pusselbit i vårt energisystem, säger Anna.
Investeringen stärker inte bara bolagets hållbarhetsprofil utan ger också robusthet i energiförsörjningen. Genom att kombinera energieffektivisering med ökad egenproduktion har Stockholmshem lyckats minska sina elinköp med närmare fem procent på fyra år – trots växande bestånd och ökade tekniska krav.
Långsiktiga kalkyler och kortsiktiga effekter
Att bedöma ekonomisk besparing i kronor och ören är svårt i tider av kraftigt varierande elpriser, men enligt Anna ligger återbetalningstiden för Bagarmossens anläggning på 20–25 år. Det är en nivå som anses god för solcellsinvesteringar på större fastigheter, särskilt när projektet också kombineras med underhållsåtgärder som ändå behövt genomföras.
På kort sikt är det dock inte pengarna som märks mest, utan effekten på organisationens arbetssätt och på hyresgästernas upplevelse.
– Att kunna komplettera inköpt el med en viss mängd egen produktion innebär en riskspridning för oss, vilket är positivt för våra hyresgäster, säger Anna.
Häftig syn av helheten
Hyresgästerna får inte egen solel direkt till sina lägenheter, men intresset är tydligt.
– De flesta tycker att det är kul att vi använder våra byggnader för att producera förnybar el, säger hon.
Och trots många månader av planering, projektering och installation var det en annan sak som gjorde störst intryck när allt stod klart.
– Hur häftigt det är att se anläggningen i sin helhet – det överraskade mig mest.
Text: Thomas Hallberg
thomas.hallberg@forvaltarforum.se
Stockholmshems solcellspark i Bagarmossen
Storlek: 5 500 m² solpaneler på 28 tak
Installerad effekt: 1 100 kWp
Beräknad årsproduktion: ca 900 MWh
Ökning av Stockholmshems solelproduktion: 65 %
Antal solcellsanläggningar hos Stockholmshem: ~80 stycken
Överskottsel: Matas ut på elnätet
Del av större projekt: Genomförd parallellt med takrenovering och förbättrad taksäkerhet
Driftstart: November 2025


