Så arbetar Lansa för att lyckas miljöcertifiera till 100%

Claes Malmkvist är VD och Charles Chu är energiingenjör och Miljöbyggnadssamordnare på Lansa.

När den sista fastigheten certifierades i november 2025 blev Lansa det enda svenska fastighetsbolaget som lyckats miljöcertifiera sitt bestånd till 100%. Bakom siffrorna finns ett arbete som sträcker sig från byggskede till daglig drift.

Fastighetsbolaget Lansas 37 fastigheter – samtliga hyresbostäder – är i dag certifierade enligt Miljöbyggnad Silver, Miljöbyggnad i drift eller Svanen. Beståndet är ungt, med en snittålder på omkring sex år, och är geografiskt spritt från Umeå i norr till Skåne i söder.

Lansa ägs av bolag inom Länsförsäkringssfären och har funnits på den svenska fastighetsmarknaden sedan hösten 2016. Redan när man startade byggde affärsmodellen på nyproduktion, och hållbarhetsfrågan fanns med redan från början.

– När man som vi har ägare som placerar långsiktigt kapital finns inget alternativ än att arbeta långsiktigt med miljöfrågorna. I dag är det ett grundkrav att fastigheterna ska vara miljöcertifierade, säger VD Claes Malmkvist.

Krävande att nå Guld

Miljöcertifieringarna säkerställer bland annat låg energiförbrukning, god innemiljö, hållbara materialval och effektiv drift, och är en viktig del av Lansas strategi för att både minska klimatpåverkan och skapa långsiktigt värde för aktieägarna. Enligt Claes Malmkvist handlar arbetet om engagemang på alla nivåer – och om att se bortom kortsiktiga vinster.

– Hållbarhet är en investering som kortsiktigt kostar, men i längden vinner man på det både miljömässigt och ekonomiskt.

De flesta av Lansas fastigheter har uppnått Miljöbyggnad Silver. Men i portföljen finns också exempel på högsta nivån – som Lagerkransen i Lund, certifierad enligt Miljöbyggnad Guld.

– För att uppnå Guld måste man ligga i topp på i princip alla delar. Det krävde ett mycket noggrant arbete, hela vägen från projektering till hur huset drivs i vardagen, säger Claes Malmkvist.

Finns ingen hållbarhetschef

Trots – eller kanske på grund av – den höga miljöprofilen finns ingen hållbarhetschef på Lansa. Enligt Claes Malmkvist ska miljöansvaret inte ligga på en enskild person, utan genomsyra hela organisationen.

– Vi mäter noggrant: förbrukning, effekter, trygghet – allt. Det man mäter blir ofta gjort. Vi följer också upp och kommunicerar internt varje månad.

Enligt Claes Malmkvist handlar mycket om att inte göra klimat- och hållbarhetsarbetet onödigt komplicerat.

– Vi krånglar inte till det. Många tycker att det är jobbigt att mäta och rapportera, men det jobbiga är inte att mäta utan att genomföra förändringarna ute i husen. Att sänka energiförbrukningen tar flera år.

Makt att påverka

Claes Malmkvist lyfter också fram den makt man har att påverka, inte minst genom kravställning mot leverantörer och entreprenörer.

– Ett bra exempel är när vi satt vid fikat och funderade på varför våra entreprenörer körde runt i bullriga bensinbilar och använde förbränningsmotorer i skötseln, så vi bestämde att förbjuda förbränningsmotorer. Det blev ett jädra liv från entreprenörerna, men då sa vi: ni får en krona till per kvadratmeter i ersättning. Plötsligt gick det, och sedan började entreprenörerna på sina hemsidor lyfta hur miljömedvetna de var. Så om du har makt att påverka – använd den!

Certifiering ger struktur

För Lansas energiingenjör och Miljöbyggnadssamordnare Charles Chu är certifieringen inte ett slutmål.

– Certifiering handlar inte om enskilda projekt. Det är ett arbetssätt, eftersom det kräver kontinuerlig uppföljning för att hålla nivån. Certifieringssystemet ger också struktur, visar vart vi ska och pekar ut förbättringsområden.

Samordning är centralt i arbetet, och Charles beskriver sin roll som sammankopplande.

– Vi har ekonomer, controllers, förvaltare och externa partners. När vi sitter tillsammans går besluten snabbare.

Fokus på energi

Energianvändningen är ett särskilt fokusområde och verifieras årligen för att visa att man uppfyller kriterierna.

– Man måste hela tiden ha koll på förbrukningen. Om något inte fungerar ska det åtgärdas snabbt. Där spelar våra controllers, förvaltare och samarbetspartners en viktig roll.

Lansa har också investerat i mer avancerade energilösningar, till exempel kombinationer av fjärrvärme och värmepumpar. Har man två energisystem kan man påverka hur energin används och får en värdefull flexibilitet.

– Men det ställer också högre krav på uppföljning och teknisk kompetens, där mitt uppdrag är att säkerställa att rätt kompetens finns. Jag är den första i energirollen på Lansa – tidigare tog vi in mer extern hjälp men nu bygger vi upp kunskap internt, säger Charles Chu.

Flera vinster med samma åtgärd

Arbetet inom certifieringssystemet omfattar inte bara energi, utan även myndighetskrav som exempelvis radon, ventilation och obligatoriska ventilationskontroller, OVK. De frivilliga åtgärderna inom Miljöbyggnad i drift kan se olika ut beroende på byggnad säger Charlie Chu, men vissa poäng och investeringar återkommer, som exempelvis trygghetsvandringar eller installation av energieffektiva blandare.

– Med sådana blandare får man effekt på både vattenförbrukning, energideklaration och certifiering. Man får flera vinster av en och samma åtgärd.
Att få Lagerkransen i Lund certifierad enligt Miljöbyggnad Guld blev en milstolpe på vägen mot målet om nettonollutsläpp 2045, menar Claes Malmkvist.

– Nivå Silver är minimum i dag, men vi vill titta på vad Guld skulle innebära. Samtidigt blir varje procents förbättring tuffare. De stora koldioxidbovarna är fjärrvärme och el, och där arbetar vi mest aktivt just nu.

Lansas råd för miljöarbete och certifiering:

  • Utan uppföljning blir certifieringen snabbt en pappersprodukt. Mät energianvändning, följ upp varje månad och agera snabbt vid avvikelser.
  • Använd din position som beställare aktivt – och var beredd på att betala för hållbara val. Det kan ge snabb effekt i hela leverantörsledet.
  • Välj lösningar som ger flera effekter samtidigt, som energieffektiva installationer som påverkar både driftkostnader, miljöprestanda och certifieringsnivå.
  • Tätt samarbete mellan förvaltare, ekonom/controller och kompetens inom energi och miljöcertifiering är en grundförutsättning för att uppfylla certifieringskraven.

Text: Pernilla Fredholm
redaktionen@forvaltarforum.se

Dela artikeln: LinkedIn
Inköpsportal - tipsa oss

Inköpsportal - ansökan
Logotyp, minst 200 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Bild, minst 540 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Kontaktspersonsbild, minst 200 pixlar bred *

Maximum file size: 516MB

Inköpsportal - tipsa en kollega