Arlandastad F60 AB har tecknat hyresavtal med Emil Lundgren AB som var en av de entreprenörer som deltagit i byggandet av den första etappen av byggnaden.
– Nu fortsätter vi att komplettera med företag inom byggsektorn på F60 Företagspark och vi hälsar Emil Lundgren AB hjärtligt välkomna. I det nya huset som ska stå färdigt under första kvartalet 2027, så finns det plats för fler i både kontorsytor och lager/industriyta. Som om inte det vore nog, så har vi fler byggklara tomter i det direkta närområdet där begreppet ”goda grannar” passar särskilt bra, säger Joakim Einarsson VD, Arlandastad F60 AB.
– Att få ha nöjet att jobba tillsammans med våra hyresgäster är en ynnest och något som gynnar alla parter, vi ska ju dessutom bygga ytterligare 120 000 m² i området, så det finns gott om synergier i F60 Företagspark, säger Joakim Einarsson.
Emil Lundgren flyttar tillsammans med Ramirent in i ett hus som är flexibelt, men anpassat för var och ens expansiva verksamhet. Byggnaden i sin helhet omfattar ca 4 000 m² lokalyta och ger plats till ytterligare hyresgäster med placering i helt nya F60 Företagspark, Arlandastad. Redan i januari 2026 flyttar Tufvassons AB in på ca 1 450 m² i första etappen av byggnaden. Emil Lundgren och Ramirent beräknas flytta in våren 2027.
Emil Lundgren ett lokalt varumärke inom VINCI Energies och en del av VINCI Energies Building Solutions nätverk i Sverige.
– Att etablera i F60 Företagspark är ett steg i att förbättra affärsmöjligheterna för Emil Lundgren med en närhet till såväl Arlanda flygplats som hela området mellan Stockholm och Uppsala, säger Mimmie Sundin, vice VD Emil Lundgren AB.
Källa: Arlandastad F60 AB
