
Anders Nordstrand tillträdde som styrelseordförande i Aff för ett år sedan. Målet nu är att locka fler medlemmar, skapa bättre relationer och en schystare bransch. – Tidigare roller har präglat mig. Jag vill påverka och förändra, säger han.
Under året som gått har Anders varit med och startat en satsning för att göra Aff mer känt.
– Vi har tagit första steget. Trots att vi har funnits i trettio år är vi fortfarande lite anonyma och det ska vi ändra på. Nu fokuserar vi på att stärka kommunikationen och bygga ett tydligare varumärke. Många tror att Aff bara handlar om avtal – men det är mycket mer än så!
Tydliga avtal sparar tid
Aff gör stor nytta för enskilda personer, organisationer och hela branschen. Den som ansvarar för en upphandling eller ett avtal, till exempel om skötsel av utemiljö, kan spara mycket tid och få hjälp av Affs avtal.
Eftersom avtalen är förhandlade och godkända av både beställare och utförare, blir de tydliga och rättvisa. Det blir helt enkelt lätt att göra rätt.
Vi vill ha fler som engagerar sig!
Aff:s avtal minskar behovet av egna mallar och hemmasnickrade lösningar. Det leder till färre missförstånd, färre konflikter – och ökad trygghet.
Medlemmar kan dessutom vara med och påverka hur avtalsmallarna utvecklas.
– Det långsiktiga målet är att vi bygger bättre relationer i branschen. Ju fler aktiva medlemmar vi har, desto snabbare går det, säger Anders.
I dag är förvaltningen i fokus
När många bostadsbolag har tomma lägenheter och nyproduktionen bromsar in, hamnar förvaltningen i fokus. Anders menar att det är här Aff gör mest nytta.
– Jag är faktiskt förvånad över att inte fler använder Aff. Det förenklar hanteringen av skötsel och förvaltning. Vi erbjuder bra utbildningar och tydliga avtalsmallar som skapar ordning och sparar tid, säger han.
Stödjer en seriös bransch
Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna var initiativtagare till Aff. I dag är många företag medlemmar, och deras anställda använder Aff. Medlemskapet kostar inte mycket, men ger stort värde – både för varje enskild aktör och för hela branschen.
– Tydliga avtal och gemensamma spelregler gör det enklare att motverka oseriösa aktörer, fusk och kriminalitet. Vi har nyligen fått med oss stora beställare såsom Rikshem och Jernhusen, och jag hoppas att fler ansluter. Ju fler vi är, desto starkare blir vi – och då ökar nyttan för alla!
Ett självklart verktyg
Med mer ordning, fler seriösa aktörer och färre konflikter blir hela fastighetsbranschen bättre, menar Anders:
– I min värld är det självklart att använda Aff som fastighetsägare. Det sparar tid och förbättrar relationerna mellan beställare och utförare. Mindre krångel. Färre tvister. Det gör Aff till ett naturligt val.